Le site Tlaxcala est de nouveau en ligne !
The Tlaxcala site is online once again!
La página web de Tlaxcala está de nuevo en línea!
Die Website von Tlaxcala ist wieder online!
http://www.tlaxcala-int.org

Tuesday, 20 January 2015

آیا ترکیه تبدیل به پاکستان دیگری خواهد شد؟

بقلم خالد سلیمان، 23 سپتامبر 2014

در ترکیه تجربه عربهای جهادی در پاکستان در حال تکرار است. در آن دوره پاکستان به عنوان یک کانال کلیدی نه تنها مسیر انتقال به افغانستان بود؛ بلکه شهرستانهای آن کشور از کراچی تا پیشاور و اسلام آباد، محل عبور تعداد زیادی از جهادگران عرب به سوی افغانستان در دهه هشتاد قرن گذشته بود.

ترکیه دردهه دوم قرن بیست و یکم در مسیر پاکستان در دو دهه آخر قرن بیستم قرارگرفته است ، درآغاز دهه هشتاد، آخرین مهاجران قرن و حامیان جنبش های اسلامی خشونت طلب در جهان عرب به آن کشور مهاجرت نمودند . در جیب هریک از این مهاجران کتاب مشهور «معالم فی الطریق»(سید قطب) بود، او از رهبران برجسته و معروف اخوان به شمار می رفت. در میانه دهه دوم قرن ۲۱ طرفداران سلفیها دراروپا، کشورهای عربی و آسیا به سوی ترکیه روی آورده تا از آنجا به سمت سوریه وعراق روانه گردند، اما این بار در جیب هر یک ازآنها تصویر ی روشن از قساوت و سنگدلی بود که بعداً «داعش» یا «نصرت» آن را اعمال کردند.
کشورهای عربی با برنامه ریزی عملی برای کاهش فشارهایی که به حکومتهای استبدادی و ظالم آنها وارد می شد ، به این نتیجه رسیده بودند که فرزندان« ولگرد و گمراه »، فقیر و عقب مانده خود را از شهرها شان دور نمایند و از طریق پاکستان روانه کوه‌های افغانستان کنند.امروز نیز با خط دهی همان کشورهای عربی، جهادی ها از مسیر ترکیه خود را به عراق و سوریه رساندند و واردآن کشورها شدند.

رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان با خوشحالی از حضور رهبران سرشناس سازمان «اخوان المسلمین» که درمصر غیر قانونی اعلام شده‌اند استقبال نمود. ولی امیر قطر به دلیل فشارهایی که از جانب کشورهای حاشیه خلیج فارس بر آن وارد می گردد ؛ از هفت رهبر اخوان خواسته که آن امیر نشین را ترک نمایند.
این خبرها در کانالهای تلویزیونی ترکیه روز دوشنبه ۱۵ سپتامبر منتشر شده‌است. اردوغان در بازگشت سفر رسمی خود از قطر و درگفت گو با خبرنگاران گفت، “آنها در ترکیه مورد استقبال قرار خواهندگرفت اگر دوست داشته باشند می توانند وارد این کشور گردند.» خود اخوانیها نیز این خبررا تایید کردند. ولی قطر روز جمعه ۱۲ سپتامبر از ۷ تن رهبران آنها خواسته در مدت ۷ روز این امیر نیشن را ترک کنند. درهای باز شده از طرف رهبران ترکیه برای اعضاء اخوان‌المسلمین حاصل توافقی بین قطر و ترکیه حاصل است.
این اطلاعات از جانب شخصیتهای حزبی و مخالفان سیاسی رژیم ترکیه مطرح گردیده‌است ،آنها نسبت به وجود پایگا ه‌های «داعش» و سازمانهای جهادی دراین کشور ابراز نگرانی کرده اند. این نگرانی به خاطر سیاست و گرایش حزب عدالت و توسعه در قبال سازمان های جهادی است؛اردوغان دربهای ترکیه را برای آنها باز گذارده است تا به سمت سوریه برای جنگ درآن منطقه بروند . روندی که از آغاز « انقلاب سوریه » در بهار ۲۰۱۱ شروع شده است .
دولت ترکیه از سال ۲۰۱۲ توسط “طیب اردوغان” نخست وزیر اجازه داده صدها نفر از همکاران «القاعده» برای مبارزه با “بشاراسد ” وارد خاک سوریه گردند.
با توجه به گزارش منتشر شده توسط مرکز (مسائل مرکزی اسرائیل)۱ به تاریخ ۲۰۱۲/۰۷/۰۷٫ که” از ورود ۶۰۰ نفر از نیروهای «القاعده» به خاک سوریه درهفته اول جولای خبر می‌داد” آشکار است که این تحرکات با آگاهی ویژه رجب طیب اردوغان بوده است. همچنین گفته می‌شود که القاعده و عناصر آن که زیر پرچم ناتو برای سرنگونی رژیم معمر قذافی شرکت کرده‌اند، برخی از آنها پیشتر در زندان گوانتانامو بازداشت شده‌بودند ولی مقامات ایالات متحده آنها را آزاد نموده و برای جنگ به لیبی انتقال داده اند.
ورود دسته های جنگجویان خارجی از مسیر ترکیه به سوی سوریه و عراق از سال ۲۰۱۲ جریان یافته‌است ،این روند قبلا به ویژه بین سالهای ۲۰۰۳-۲۰۰۹ از سوریه به سمت عراق سرعت گرفته‌ بود، اما با آغاز «بهار عربی» همین موضوع موجب تغییر در دیدگاه سلفیهای جهادی می گردد، از جانب دیگر هنگامی که در ۲۰۱۱ دولت نوری المالکی به سمت رژیم سوریه تمایل پیدا کرد؛ ترکیه دربها و گذر گاهای خود را برای سلفیهای جهادی باز نمود، به نظر می رسد ظرفیتهای اجتماعی و مذهبی در شهرستانهای ترکیه آماده پذیرایی از جنگجویان خارجی بوده‌است و همین موضوع باعث می گردد تا شهروندانی از ترکیه هم برای جنگیدن در صف «القاعده» و «داعش» به طرف سوریه و عراق سرازیر شوند . در یک گزارش روزنامه “نیویورک تایمز” گفته شده‌است که هزار جنگجوی ترک به سازمان «دولت الإسلامی” پیوسته اند.
داستان یک جنگجوی ترک
روزنامه «نیوورک تایمز» در گزارش خود، داستان یک جوانی به نام ژان، ۲۷ ساله، و ۱۰ نفر دیگر از رفقای او که به سوریه می روند را آورده‌است. به محض رسیدن این جنگجویان به سوریه در پایگاهای «داعش» وارد دوره آموزش نظامی ۱۵ روزه گردیده‌اند “. همه اینها ار طریق ترکیه وارده سوریه شده‌اند .
ترکیه یکی از بزرگترین منابع جذب و انتقال جنگجویان خارجی برای سازمان های افراطی است. نویسنده این گزارش با استناد به روایت (ژان) که از محله «حاجی بایرام» آنکارا پایتخت ترکیه به داعش پیوسته روایت کرده است.
این واقعیت جدیدی است ، که در ترکیه تکرار تجربه عربهای جهادی در پاکستان در حال زخ دادن است. در آن دوره این کشور به عنوان یک کانال کلیدی نه تنها مسیر انتقال به افغانستان بود؛ بلکه شهرستانهای آن کشور از کراچی تا پیشاور و اسلام آبادو….محل عبور تعداد زیادی از جهادگران فلسطینی، مراکشی و خلیجی ها در دهه هشتاد قرن گذشته بود، درچنین وضعیتی عبدالله عزام به عنوان یکی از جهادیهای نظریه پرداز فلسطینی و پدرخوانده این جوانان به این منظور وارد پاکستان شد. و پس از آن بود که عنوان عربهای افغان شناخته شد. از نظر اجتماعی عربهایی که با فکر “جهاد” در پاکستان و افغانستان مستقر شده و بعد خانواده‌های خود را نیز به آنجا نقل مکان کردند، و تبدیل به جزیی از جامعه، فرهنگ، اقتصاد و سیاست آنجا شدند. “فتح عزام” و دیگر تازه واردین از خلیج فارس، اردن و کشورهای شمال آفریقا وارد بخش «خدمات اداری» شده و مسؤول استقبال از این افراد و سازمان دهی آنها شدند.
پس از مهاجرت «جهادیها» به پاکستان همه سرویس های اطلاعاتی منطقه‌ای و بین المللی و محلی (خود پاکستانیها) در آنجا دست بالا را پیدا کردند و همچنین با حضور آنها شمار و تعداد مدرسه های دینی در پاکستان رو به افزایش نهاد و در سال ۲۰۰۵ عدد این مدارس به ۱۲ هزار رسید. افزایش تعداد این مدارس به حدی است که اسلام گراها آن دوره را عصر “بیداری اسلامی” و یا فراتر از آن دوره جهانی سلفی جهادی به حساب می آورند، اگرچه پاکستان ابتدا به عنوان مرکز و محل عبور آنها به سوی کوهستانهای افغانستان بود اما به مرور خود پاکستان نیز تأثیرات عمیقی از این شرایط پذیرفت
آنچه امروزه در صحنه ترکیه اتفاق می افتد خیلی متفاوت از دهه هشتاد پاکستان نیست،در آن زمان سلفیهای جهادی از مسیر پاکستان عبور می کردند و در افغانستان مستقر می گشتند .امروز ترکیه همان نقش پاکستان را بازی می کند ، شهرها و روستاهای مرزی ترکیه محل عبور و مرور جهادیها به سوی عراق و سوریه است. مخالفان رجب طیب اردوغان نگران این روند هستند و نشانه هایی از حضور هسته‌های «داعش» در ترکیه ارائه می‌دهند. تعداد زیاد شهروندان ترکیه در صفوف «داعش» درعراق و سوریه نیز نکته نگران کننده دیگری در این زمینه است.
جهادیها در این کشور نه نیاز به مخفی شدن دارند و نه در صف انتظار برای عبور به سمت عراق و سوریه به سر می‌برند. بلکه در مساحت وسیعی طبق نیاز و مصلحت و طرحهایی که دارند در رفت وآمدهستند، نباید رشد و گرایشهای دینی واجتماعی طبیعی را در ترکیه به سمت اسلامگرایی از در نظر دور داشت.
نماینده مخالف اردوغان از شهر أورفة “أحمد علی أدیب أغلو” در مصاحبه با روزنامه (فیگارو) فرانسوی ۲۰۱۴/۰۹/۱۲ بر این باور است که جنگجویان به راحتی از مرز ترکیه به سمت سوریه عبور می کنند و در آنجا برای خود پایگاه می زنند؛ شبیه پایگاهی که در محله «حاجی بایرام »در پایتخت ترکیه آنکارا دایر کرده‌اند.
برگردان به فارسی از علی سرداری
مأخذ : الحیات

No comments: