Le site Tlaxcala est de nouveau en ligne !
The Tlaxcala site is online once again!
La página web de Tlaxcala está de nuevo en línea!
Die Website von Tlaxcala ist wieder online!
http://www.tlaxcala-int.org

Sunday, 25 January 2015

فرانسه – دستگیری دانش آموزی بخاطر انتشار کاریکاتور

بفارسی از حمید بهشتی
در فرانسه موجی از دستگیری در مقابل آنجه رسماً بدان «تأیید و تمجید از تروریسم» گفته می شود به راه افتاده است. به ما گفته اند که هجوم به دفتر نشریه چارلی ابدو برابر هجوم به آزادی بیان و آزادی مطبوعات بوده و باید از آن ها دفاع نمود. اما عکس العملی که در مقابل آن صورت گرفته است درست خلاف آن می باشد. و حال هر اظهار نظر، هر سخن کنایه آمیز، هر انتفاد، هر بذله گویی، هر قدر هم که شوخی یا طنزآمیز باشد با سرکوب روبرو گشته، مجازات می گردد. قصد آنها این است که آزادی اظهار نظر را به کلی محدود نمایند، اینبار نیز با این بهانه که به خاطر مبارزه با تروریسم می باشد.
جوان 16 ساله ای را که در مقابل تصویر وهن آمیزی در چارلی ابدو، تصویر دیگری را در فیس بوک خود منتشر ساخته بود به این اتهام دستگیر نمودند که قصد داشته است از تروریسم دفاع نماید. به گزارش کانال سوم فرانسه پیامی که باید به جوانان برسد این است که بایست به مسئولیت خویش در قبال تروریسم آگاه باشند... البته با ترساندن و سانسور!

اقدام دولت فرانسه برای مقابله با حمایت از ترور

قوانین مبارزه با تروری که در نوامبر 2014 به تصویب رسیده است اکنون در سراسر این کشور به دقت پیاده شده و احکامی به سرعت صادر می شوند. وزیر کشور، برنارد شِرنو قصد دارد بدینوسیله از تأیید رفتار وحشیانه تروریست های داخلی و حامیان آنها و نیز از بسیج افراد برای آنها جلوگیری نماید. نخست وزیر فرانسه، مانوئل والز در باره هدف این قانون گفته است: «نژادپرستی، سامی ستیزی و تأیید تروریسم جنایت می باشند». اما وی در باره توهین و تبعیض نسبت به مسلمانان و مسیحیان چیزی نگفته است.
میشل واکوز، وکیل مدافع یکی از متهمینی که به خاطر جانبداری از برادران کواچی در شهر اشتراسبورگ به زندان محکوم گشته است، مسئله ای را که اکنون دستگاه قضایی فرانسه با آن مواجه است چنین شرح داده: «در اینترنت 40000 پیام تویت در گردش است که به طرفداری از تروریست ها می باشند. با همه ی این افراد چکار می خواهند بکنند؟ آیا زندان ها برای پذیرش این 40000 که جوک های بد در تویتر نوشته اند آمادگی دارند؟»
در اورلئان برای جوانی 6 ماه زندان بریدند، زیرا در مقابل جمعی از افراد پلیس فریاد زده بود «زنده باد کلاشنیکف». علاوه بر آن او را به پرداخت 200 یورو به هر یک از آن چهار پلیس محکوم نمودند. گویا وی به هنگام گفتن آن سخن مست بوده است.
این کار به ممنوعیت بکار بردن برخی از الفاظ در رایش سوم شباهت دارد. در فرانسه کافیست کسی کلاشنیکف بگوید تا او را به زندان بیاندازند. زیرا گویا با یک چنین اسلحه ای به کارکنان چارلی ابدو تیراندازی شده است.
قانون جدید مبارزه با تروریسم از 14 نوامبر رسمیت یافت و اکنون با سوء قصدی که صورت گرفته به کار می رود. مخالفین این قانون آن را «پاتریوت اَکتِ» فرانسه نام نهاده اند، زیرا دستجات حامی حقوق شهروندی آنرا مخالف دموکراسی ارزیابی می کنند که برای دولت حقوق بسیاری قائل شده و دست آن را برای خیلی کارها باز می کند.
آنچه بیش از همه مورد چالش است این که در قانون مزبور برای کسانی که مایل به تروریست شدن هستند، مسافرت به خارج را ممنوع نموده و فعالیت سایت های اینترنتی را که از تروریست ها حمایت می کنند ممنوع نموده اند، آنهم بدون اینکه در موارد مشخص دادگاه حکم مربوطه را صادر نموده باشد. بدینقرار فرانسه دیگر از قانونمداری خارج شده و سانسور بر آن حاکم گشته است.
یک انجمن فرانسوی مدافع حقوق اینترنتی قانون مزبور را «نامناسب و خطرناک» ارزیابی نموده و به شدت محکوم کرده، خواهان بررسی آن از جانب دادگاهِ قانون اساسی شده است.
به نظر می رسد که بخاطر موقعیت حادّ فعلی، مرزِ میان بیانِ ترور و زیاده گویی در حال نقض شدن می باشد و اکنون هر سخن ناچیز نیز با قانون ضد ترور تفسیر گشته، هر بیان حاوی عدم رضایت و هر انتقاد به نظام فرانسه یا اسرائیل به شدت مجازات می گردد. و این همان منطق معمولِ حکومت های پلیسی است. به قصد دفاع از آزادی بیان آن را محدود می نمایند.
آنچه موجب شگفتی است این که در فرانسه در واقع حمایت و تفاهم برای کسانی که گفته می شود سوء قصد نموده و فعالیت هایی نیز می کنند، وجود دارد. همانگونه که گفته شد در صورت هر اظهار نظر کتبی در تویتر یا سایر رسانه های اجتماعی و یا هر بیان شفاهی که به بیانِ ترور تعبیر شود، درهای زندان گشوده گشته، ده ها هزارتن زندانی خواهند شد.
دولت فرانسه از یک سو مدعی حمایت از آزادی بیان بوده از سوی دیگر وقایع اخیر را دلیل برای محدود نمودن آزادی بیان ساخته است. اما روزنامه نگاران چارلی ابدو با سخن به قتل نرسیدند بلکه با تیراندازی و اسلحه.

نوبت زندانی شدن دیودُنه               

دستگیری دیودُنه 
 به طوری که از جانب مقامات قضائی فرانسه اعلام گشته است دیودُنه به اتهام تأیید و تمجید از تروریسم دستگیر شده است. بیش از ده تن از نفرات پلیس صبح زود، ساعت 7 به خانه او رفته، همه ی اطاق ها را جستجو نمودند و او را مجبور به خالی نمودن جبب هایش کردند. آنگاه او را در مقابل چشمان فرزندانش با خود بردند.

آزادی هنر، طنز و کنایه دیگر نمی تواند به صورت نقد اجتماعی در صحن نمایش مورد استفاده قرار گیرد. سانسورِ مطلق، اعمال و حاکم گشته است. در صورتیکه کسی از دید قدرتِ حاکم از تروریسم حمایت نماید، فقط کافیست سخنی را بگوید تا وی را مجرم ارزیابی کنند. آنها هر کسی را می توانند به تروریسم محکوم نمایند و برای اینکار لزومی هم ندارد دلیل چندانی در بین باشد.

محتوای جیب های  شلوار او
تازه ترین قربانی این سیاستِ تحمیلی، یک دختر 15 ساله است. او را دستگیر نمودند زیرا گفته بود کواشی ها «برادران من می باشند». این بدان معنی است که فرانسه در راه رفتن به سوی دستگیری های وسیع می باشد.
دیودُنه را فقط دستگیر نکردند، بلکه سایت او در اینترنت „quenelplus.com“ را نیز بلافاصله بستند.


برگرفته از بلوگ alles-schallundrauch – 20 ژانویه 2015
No comments: