Le site Tlaxcala est de nouveau en ligne !
The Tlaxcala site is online once again!
La página web de Tlaxcala está de nuevo en línea!
Die Website von Tlaxcala ist wieder online!
http://www.tlaxcala-int.org

Saturday, 31 January 2015

جنگ علیه تروریسم یا علیه مسلمانان؟

عبدالباری عطوان، راي الیوم
برگرانم به فارسی از علی سرداری
برخی نیز تلاش می‌کنند تا “جنایتی” که در فرانسه رخ داد را به جنگ علیه اسلام و مسلمانان تبدیل کنند !! و با بهره برداری از آن تمام مسئولیت را متوجه مسلمانان فرانسه و جهان کنند، آنها تمایلی ندارند که این جنایت را بعنوان یک اقدام تروریستی محکوم و یا طرد کنند و همانند سایر پروژه های تروریستی بپذیرند.
من یک مسلمان هستم و چهل سال است که در اروپا زندگی می کنم. من یک تروریست نیستم وه رگز نیز نخواهم بود؛ پس چرا ده ملیون انسان مانند من در دفاع از خود در برابر هر حمله تروریستی که به نهادهای اروپایی صورت می گیرد؛ باید آن را محکوم کنند و مگر ۳۰۰ میلیون آمریکایی برای قربانیان جنگ در عراق عذرخواهی کردند؟آیا ۶۶ میلیون فرانسوی از بمباران کردن لیبی عذرخواهی نمودند ؟ و آیا “هولوکاست” از نظر مامسلمانان مقدس تر از حضرت محمد است؟
واکنشهای تحریک آمیزی که در پاسخ به حمله خونبار به مجله شارلی ابدو در فرانسه عملی گردید، بسیار خطرناکتر از این جنایت است- که درب ورودی را برای همه کینه توزان و سم پاشان علیه اسلام و مسلمانان باز کرده است- تا اقدامات نفرت آمیز خود را علیه ده میلیون شهروند اروپایی مسلمان آغاز کنند.
رئیس جمهور فرانسه فرانسوا اولاند گفت: “ما با یک ” جنگی” روبرو هستیم که ماهیت آن مشخص نیست، همین موضوع باعث گردید تاآمانوئل والس نخست وزیر فرانسه با تاکید بر این که فرانسه “در جنگ علیه تروریسم قرار دارد و نه در برابر دین” او در سخنانش اشاره‌ای مشخص به اسلام نکرده‌است، برخی از نویسندگان فرانسه نیز می‌گویند “فرانسه حملاتی مانند ۱۱ سپتامبر مواجه است”؟!!

برخی نیز تلاش می‌کنند تا “جنایتی” که در فرانسه رخ داد را به جنگ علیه اسلام و مسلمانان تبدیل کنند !! و با بهره برداری از آن تمام مسئولیت را متوجه مسلمانان فرانسه و جهان کنند، آنها تمایلی ندارند که این جنایت را بعنوان یک اقدام تروریستی محکوم و یا طرد کنند و همانند سایر پروژه های تروریستی بپذیرند.
چرا مسلمانان اروپا در معرض اتهام قرارمی‌گیرند ؟ و از ما خواسته می‌شود که از خود دفاع کنیم؟ و چرا از تک تک این ۱۰ میلیون نفر که ساکن کشورهای اروپایی خواسته می شود که در تظاهرات ضد تروریسم شرکت و از عاملان این حمله دوری جوییم، تا به عنوان یک شهروند تنها سزاوار یک زندگی مناسب و معقول دور از سوء ظن پذیرفته شویم ؟
بار دیگر ما می پرسیم؛ آیا ما از بیش از ۳۰۰ میلیون آمریکایی خواسته ایم که تک تک از حمله کشورشان به عراق اعلام برائت می کنند؟ حمله ای که یک میلیون زن را بیوه و ۴ میلیون کودک را بی سرپرست کرد، آن هم بر اساس داده های ساختگی و دروغی که به صورت ویژه برای انجام این حمله ساخته و پرداخته شده بود.
برای بار سوم ما می پرسیم، دولت فرانسه جنگنده‌های خود را برای بمباران سربازان و شهروندان لیبیایی فرستاد و اکنون هم این کار را علیه سوری ها و عراقی ها تکرار کرده است؛ آیا ما از مردم فرانسه خواستیم که از ما عذر خواهی کنند یا برای اعلام همبستگی با کشته‌های ما تظاهرات کنند؟ . آمریکا ۴ روز قبل فقط اعلام کرد که در خصوص کشته شدن شهروندان سوری در حملات هواپیماهای این کشور، تحقیق خواهد کرد.
مسجدها ی اسلامی در فرانسه هدف تیراندازی قرار گرفته است و سر و روده های خوک را در برخی از آنها آویزان کردند و بر روی دربها و دیوارها مرگ بر اعراب نوشتند ، و راست افراطی دندانهای خود را برای انتقام از مسلمانان تیز کرده‌است. امروز جامعه مسلمانان فرانسه و اروپا در حالت اضطراب و ترس از حملات تروریستی به سر می برند.
عوامل حمله کننده به مجله فرانسوی که به ضرب گلوله نیروهای امنیتی فرانسه کشته شدند، و رازهایشان را با خود بردند. ما امیدوار بودیم که یکی از آنان زنده می ماند تا ما را از جزئیات کامل مطلع می کرد و می دانستیم که آنها به چه طرفی وابسته بوده اند. تا به این پیش داوری ها پایان داده می شد. اما این موضوع نیز مانند ماجرای حمله “محمد مراح” به مدرسه ای در “تولوز” در سال ۲۰۱۲ با کشته شدن عوامل آنها در پرده ابهام باقی ماند.
به هرحال، این سه نفر شش میلیون مسلمان فرانسوی را نمایندگی نمی کنند، و نباید “عملکرد” آنها را به حساب همه گذاشت، و نباید علیه مسلمانان دست به تحریک زد وآنها را در جایگاه متهم قرار داد، اگر چنین کاری عملی گردد، همین موضوع سبب یک “جنگ واقعی” آن هم نه علیه تروریستم ،بلکه علیه صلح ،همزیستی مسالمت آمیزو ثبات اجتماعی خواهد شد. چنین جنگی همه را بدون استثنا در بر خواهد گرفت . رهبران اروپایی نباید این را فراموش کنند که ما شرکای آنها در دریای مدیترانه‌ایم و باید آن را به دریای صلح، همزیستی و ثبات تبدیل نماییم.
بله ما همه شارلی ابدو هستیم، البته از آن جهت که با خشونت و کشتار و تروریسم مخالفیم؛ ولی با مواضع توهین آمیز این مجله علیه پیامبر اسلام (ص) که احساسات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مسلمان را خدشه دار کرده است ،نیز مخالفیم؛ ما با اقدامات تحریک آمیز علیه مسلمانان و همه مهاجران هم مخالفیم.
این مجله و سردبیر و کاریکاتوریستهای امروز آن به خوبی می‌دانند که بیش از ۵۰۰ مسلمان در جریان تظاهرات اعتراض آمیز ضد کاریکاتورهای توهین آمیز آن علیه پیامبر اسلام (ص) درجهان کشته شدند؛ ولی در مقابل دیدیم که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از کاریکاتوریست این مجله در مراسمی تقدیر کرد. این مجله در سال ۲۰۰۶ همچنان اقدام دوباره به انتشار این کاریکاتورهای توهین آمیز کرد؛ آیا این آزادی بیان است؟
برای هزارمین بار ما می گوییم که این مسئله ربطی به “آزادی بیان” ندارد و البته بسیاری از کشورها و روزنامه های غربی از انتشار کارتون و تجدید چاپ آن خود داری کرده اند، آیا مطبوعات بریتانیا، و یا تلویزیون “بی بی سی” ، شبکه ای از دیگر ایستگاه های بریتانیا و یا روزنامه های فرانسوی محترم دیگرمانند (” Le Monde لوموند “) برای “آزادی بیان ” ایستادگی نکرده‌اند؟ اما آنها حاضر به انتشار این کاریکاتورها نشدند ؟.
بسیاری از کشورهای اروپایی هرگونه تلاش برای انکار “هولوکاست” و یا تشکیک در ارقام و آمار آن را به عنوان جرم دانسته، و برای آن تا ۷ سال زندان مجازات تعیین کرده‌اند؛ اکنون هم طبق این قوانین “دیوید اروینگ” تاریخ دان انگلیسی در اتریش پشت میله های زندان قرار دارد؛ آیا هولوکاست مقدس تر از پیامبری است که یک میلیارد و پانصد میلیون مسلمان به او احترام می گذارند ؟!
آیا هولوکاست مقدس تر از پیامبر اسلام (ص) است ؟! مسلم است که از طرف ما مسلمانان چنین نیست پس این امر نه تنها حق هر مسلمان، بلکه حق هر شهر وندی از هر دینی است که مقدساتش محترم شمرده شود .
دولتها و پارلمان اتحادیه اروپا قوانین خود را تغییر داده اند به همین خاطرشهروندان مسلمانی که متهم به رفتن به سازمان های “جهادی” در سومالی، سوریه و عراق می باشند تابعیت آنها لغو میگردد، در صورتی که اینها با همآهنگی و همراهی سیاست های این دولتها و حمایت از مخالفان سوریه “مسلح” و دست به چنین اقداماتی زدند، و این دولتها درآن هنگام به تجلیل از جهادگران که زندگی خود را برای سرنگونی رژیم دیکتاتوری در دمشق قربانی می کردند پرداختند، پس چرا قوانین و مقرراتی را به تصویب نمی رسانند تا کسانی که توهین به رسولان و پیامبران، “همه بدون استثناء” مرتکب می شوند جلوی آنها گرفته شود، تا ما از یک سری اتفاقات خونینی، که هرسال تکرار می گردد نجات پیدا کنیم.
برای متوقف کردن “آزادی بیان عنان گسیخته” که درآن به پیامبران و رسولان توهین می گردد بایداقداماتی انجام شود، در چنین حالتی فاجعه‌ای چون روزهای گذشته رخ نخواهد داد. امری که منجر به همزیستی و ارتباط میان افراد مختلف خواهد شد، که این همزیستی یکی از برجسته ترین آموزه های همه ادیان و رسولان می باشد.
مسلمانان دراروپا، شهروندانی هستند که مانند دیگران حقوق شهروندی دارند، ولی اکنون اینها از طرف راست، چپ و یا میانه روها، مورد تعرض قرار گرفته اند، در ضمن این نوع موضع گیریها به نفع افراط گرایان اروپا تمام خواهد شد، باید به این جریانات یاد آوری کرد قربانیانی از گروه های اسلامی و شبه نظامی “بیش از دهها هزار نفر” از شهروندان مسلمان وغ ربی بوده اند، که”نژاد پرست” نبوده، به قتل وترور دست نزده اند اما امروز در اروپا علیه مسلمانان تحریکاتی انجام می گیرد که صرفا ریشه در نژاد پرستی دارد. به عنوان مثال از بعضی مسلمانان خواسته می شود که تا انضباط واعتدال را پیش بگیرند، وحمله به مجله یاد شده رامحکوم نمایند.
پس ما هم از رسانه‌های غربی و حکومتهای آنها می خواهیم تا حکمت، تعقل و تدبیر را مد نظر خویش قرارداده ، از تمام شکلها ی تحریک آمیزکه منجر به “تروریسم” می گردد دوری جویند، تا همین موضوع باعث رفع نگرانی از فرزندان مسلمانان اروپا شود و آنها را به ثبات و امنیت خاطر برساند. همان‌گونه که برخی مسلمانان خواهان میانه‌روی بوده و می خواهند نظم ، انضباط، و اعتدال را سر لوحه خود قرار دهند، و حمله به نشریه «شارلی ابدو» رامحکوم می نمایند . ما هم از رسانه‌های اروپایی و دولت‌های آنها تقاضا داریم تا “با خرد مندی” ازهرگونه اقدام تحریک‌آمیز که منجر به نفرت و تروریسم شود پرهیزکرده ، و نگرانی هایی را در میان مسلمانا ن باعث نشوند، نگرانیی که به هر شکلش منجر به به وحشت و تحقیر و حتی ترس و “ترور” فرزندان مسلمانان گردیده‌است ، نباید با مسلمانان به عنوان متهم برخورد شود، زیرا ما در عصری زندگی می‌کنیم که پدیده اسلام‌هراسی و نژاد پرستی شنیع از طرف بعضی احزاب و گروهها گسترش یافته است،
برای نمونه کافی است به این موضوع اشاره گردد که نتایج یک نظر سنجی نشان می دهد؛ نیمی از آلمانی ها به مسلمانان بعنوان دشمن نگاه می کنند. شاید این سخنان آنها یی را که طرفدار آزادی بیان هستند و حتی مسلمانانی که می گویند ما همه شارلی ابدو هستیم را متعجب نکند.  ولی ما هم از همان منطق آزادی بیان استفاده می کنیم، ومی گوییم:  کدام حق در تعبیر آزادی بیان مد نظر است ؟ “حق بیان” آزاد آیا حق گفتن یک کلمه است که ممکن است خارج از عرف به نظر برسد.

No comments: